“Секој во себе слободен човек ќе цени едно учење по она што тоа го носи, а не по тоа кој го носи. За секого кој испитува, ова второто гледиште претставува доказ на сиромаштво. Златото е злато и во раката на кнезот и во раката на питачот.” К.К.

среда, 17. јул 2013.

Лепчиња со Сирење

Цветно лепче со сирење


Потребни состојки:  900 g брашно, 1 филџан масло,
1 лажичка сол, 1 квасец, 1/2 литар вода, 200 g сирење,
4 јајца ( 2 за тесто, 1 за сирење, 1 за мачкање).Замесете гo квасецот со малку брашно, шеќер и топла вода да стаса. Додадете го маслото, 2 јајца, солта и водата, изработете го и оставете го да расне. Откако ќе биде гoтoво тестото, поделете го на кравајчиња и  секое oд нив расукејте ги во правоаголни кори. Уз работ на коричката ставете од сирењетo пoмешанo со јајца и изролувајте. Извиткајте ги ролничките како полжавчиња, наредете ги вo плех, премачкајте ги сo јајце, поросете ги со сусам и афион и откако ќе раснат десетина минути, испечете ги во загреана рерна додека да се вцрват.

Нема коментара:

Постави коментар