“Секој во себе слободен човек ќе цени едно учење по она што тоа го носи, а не по тоа кој го носи. За секого кој испитува, ова второто гледиште претставува доказ на сиромаштво. Златото е злато и во раката на кнезот и во раката на питачот.” К.К.

уторак, 23. јул 2013.

ЗЕЛЕНЧУК НА ПРЖИНСКИ НАЧИН

ЗЕЛЕНЧУК НА ПРЖИНСКИ НАЧИН
Потребни се повеќе видови на зеленчук, но јас, денес готвев со тоа што ми се нашло во кујната: 300 g грашок, 300 g морков, 300 g пченка, 100 g свежи печурки, 150 g ориз, 1 чаша павлака, 30 g масло за јадење, 1 главичка кромид, био-зачин, сол, бибер и црвен попер, 400 g пилешки стек и за експериментирање 1 подебела кора за пита исечена на кругови и потпечена на рингла.
Подготвување: маслото се загрева, се додава ситно исецканиот кромид, се пропржува и се додава оризот и зачините па се пропржува повторно. Се додаваат грашокот, морковот, пченката, печурките, се прелеваат со вода (колку да се покрие смесата) се покрива со капак и се става во рерна да се пече 30 монути на 250 степени целзиусови. Во намастена тава го пржиме пилешкиот стек додека не порумени. Се служи со павлака и салата по избор. За подекоративно сервирање можете да направите фишеци од печени кори, да ги намачкате со павлака, да ги наполните со зеленчукот на пржински начин и коцкички од печениот пилешки стек.

Нема коментара:

Постави коментар